„Magunknak, gyermekeinknek, unokáinknak tartozunk azzal, hogy megörökítsük a város értékeit.” /1. rész/
Szakmai elhivatottság – olvasói érdeklődés
A helytörténeti szakmai formáció minden tagja publikált. Ennek helyet biztosított a „Lakóhelyünk Ózd” című kiadvány, mely már sok éve nem jelenik meg. A helytörténész arról is tájékoztatott, hogy sokat olvas, így sok információval rendelkezik Ózd történelmi múltjáról, a települési és kohászati témában egyaránt. 2002-ben mélyedt el igazán a helytörténeti témában, de 1998-ban nyújtotta be első anyagát a honismereti pályázatra. Fontos állomás volt az életében, amikor eldöntötte, hogy az édesapja munkáját folytatni kell. A másik inspiráló erőt az jelentette, hogy kiderült a város gazdag sport múltjával nem foglalkozik senki. Ez a terület sem volt idegen a kutató számára, hiszen a Kaszinó melletti teniszpályán, illetve Miskolcon a DVTK sporttelepén „nőtt fel”.
Jövőre lesz 20 éve, hogy egy-egy pályázati anyaga benyújtásra kerül. Egyik évben egy sporttörténeti, a másik esztendőben település vagy ipartörténeti anyag kerül összeállításra. Jelentek meg publikációk bányásztelepülésekről is. Nagy Károly megírta Somsály történetét, majd Farkaslyuk történetét is, amikor ott lett iskolaigazgató. 2013-ban Vass Tibor egy megtisztelő felkérést kapott a farkaslyukiaktól. 2014-ben 100 éves volt a település, s e apropóból megjelent monográfia egyik fejezetét írta meg az ózdi helytörténész. A szakember hiányolta a korábban Ózdról megjelent publikációk közül Bánszállást.
„Sajnos nagyon lepusztult, ha lehet ilyet mondani, akkor a huszonnegyedik órában vagyunk” – sommázta véleményét az egykor virágzó bányásztelepüléssel kapcsolatban. Elmélyedt a bányászati témában, így állt össze a „Térségi bányászat” című anyag. Ezt követte a „Fejezetek Bánszállás-bányatele életéből” elnevezésű munka. A különböző honismereti pályázatokon már több alkalommal ért el első helyezést. Ennek a pályázati rendszernek van egy „hozadéka”, hogy a beadott anyagot megnézi egy miskolci történész. Az ózdi kutató elmondta, hogy kézhez kapnak egy lektori véleményt, ami szakmai szűrőt jelent. Ez tartalmazza a véleményt, hogy miként dolgozzanak tovább az anyagon. Vass Tibor több mint 20 tanulmánya nem végleges forma, hiszen ezeket mindig karban kell tartani. A levéltári, könyvtári kutatásoknál keletkezett friss információk folyamatosan beépítésre kerülnek.
- Kerékgyártó Mihály ózdi újságíróval készítettünk egy közös munkát Pétery Miklósról. Velencesi születésű, aki repülős volt. A II. világháború után távozott Magyarországról, s Ausztráliában hunyt el. Az Ő gépéről is találtam információkat, melyek beépítésre kerültek a tanulmányba. A helytörténeti kutató munka végzése folyamatos ismeretbővítést igényel, embert próbáló munka. Nekem a szakma szeretete adja az impulzusokat. Minőségi munka kell, hogy szülessen, melyet elismer az olvasói és szakmai érdeklődők köre. Az imádott unokáim mellett a könyvtárban, a levéltárakban érzem jól magam. Csend és nyugalom van, az eredeti iratoknak a közelsége egy rendkívüli milliőt eredményez. Addig végzem ezt a munkát, amíg fantáziát és örömöt találok benne. A kiadott tanulmányokkal kapcsolatban pozitív olvasói visszajelzésekről tudok beszámolni. Az emberekben a kötődés erős és ösztönös, ezért érdeklődnek a helytörténeti-sport témák iránt. Felidézhetem az Olvasóban történteket, amikor az „Ózdi labdarúgás 100 éve” című Nyíri Károllyal közös munkánk jelent meg. A dobogóról jól láttam az eseményen résztvevőket. A jó részük egykori sortoló, labdarúgó volt. Önfeledt mosolyt, kedvező reakciókat váltott ki ezekben az emberekben, hogy lapozgatták a könyvet, illetve a fotókat látták. Az akkori időszak történéseit, a sportesemények eredményeit. A még meg nem jelent munkák kapcsán is kedvezők a tapasztalatok. Bánszállás története esetében számtalan információt kaptunk, nagyon sokan tekintik szívügyüknek szülőhelyük, egykori lakhelyük sorsát és múltjának megörökítését. Legutóbbi munkám a női kézilabda téma, s jönnek a megkeresések, mikor kaphatják kézhez a kiadványt. A kiadatás jelenleg a legnagyobb probléma. A farkaslyuki monográfia 500 példányban jelent meg. A labdarúgással foglalkozó kötet, mely az ÓKSE centenáriumán látott napvilágot, szintén 500-as példányszámú volt. Az ózdi Teknőc Futó Club pályázati pénzből jelentette meg „Az ózdi atlétika története” című munkámat. A megjelentetéshez szükséges anyagiakat nem könnyű előteremteni. A szakmai elhivatottság azonban segít legyőzni az akadályokat. Kaptam ígéretet az ózdi asztalitenisz témával kapcsolatban, s szeretném ha az ÓKÜ „Tűzálló” gyárrészleg története is megjelenne.
- Egyetlen olyan hely van, ahol a közelmúltban jelenhettek meg munkáim, ez a STUDIA BARKONUM sorozat. Alabán Péter szerkesztésében már az ötödik kötet előkészítése folyik, az egyes számok lektora a Barkóság kutatásának központi alakja Dr. Paládi-Kovács Attila professzor úr. Vanczák Attilával közel egy évtizede rögzítjük Ózd városának sporteseményeit, sportéletének történéseit. Öt esztendő eseményeit tudtuk nyomtatott formában megjelentetni, a többi évfolyam internetes formában érhető el. Ózd a mindenem. Meg kell őrizni ennek a városnak az értékeit, mert egy építmény, egy megtörtént esemény, közösség be nem mutatása az is egyfajta történelem hamisítás. Magunknak, gyermekeinknek, unokáinknak tartozunk azzal, hogy megörökítsük Ózd város értékeit.
Jövőbeni terveit illetően a szerző szeretné folytatni a különböző sport, ipar, valamint településtörténeti tematikák feldolgozását. Megírásra és összeállításra vár a férfi kézilabda, az Ózdi Kohász SE története, a térségi labdarúgás története, Ózd volt sportegyesületeinek története és a környékbeli bányásztelepülések sportélete. Ipartörténet területéről első helyen az ipari műemlékek bemutatása szerepel. A várostörténet terén az „Építészeink”, a „Kaszinó” és a „Városüzemeltetés története” szerepel a tervek között.
Érdekes témák, s e kiadványok megjelenését is bizonyára olyan érdeklődéssel várják majd, mint a korábbiakat.
Józsa Zoltán
ifj. Vass Tibor eddig megjelent munkái, kéziratai, előadásai:
FEJEZETEK ÓZD SPORTTÖRTÉNETÉBŐL
Ózd Város Polgármesteri Hivatal Művelődési- és Sportosztály kiadványa. Ózd, 2003.
Szerkesztő: Forray Kálmán
Felelős kiadó: Pásztor Imre
OLIMPIKONJAINK I.
Ózd Város Polgármesteri Hivatal Művelődési- és Sportosztály kiadványa. Ózd 2003.
Szerkesztő: Forray Kálmán
Felelős kiadó: Pásztor Imre
ÓZD VÁROS ÉS VONZÁSKÖRZETÉNEK SPORTÉLETE
Az Ózdi Lakóterületi Sport Egyesület kiadványa. Ózd, 2004.
Felelős kiadó: Forray Kálmán
OLIMPIKONJAINK II.
Lakóhelyünk Ózd 14. Ózd, 2004.
SZÁZ ÉV – SOKEZER GÓL – Az ózdi labdarúgás krónikája
Szerkesztette: Nyíri Károly
Ózd Város Önkormányzatának kiadványa. Ózd, 2009.
Felelős kiadó: Vanczák Attila
ÓZDI SPORT CENTENÁRIUMI EMLÉKKIADVÁNY - 100 éve kezdődött a szervezett sportélet Ózdon
Szerkesztette: Vanczák Attila
Ózd Város Polgármesteri Hivatal Oktatási-, Művelődési- és Sportosztály kiadványa.
Ózd 2009.
AZ ÓZDI NÉPTÁNC 60 ÉVE
Lakóhelyünk Ózd, Ózd, 2009.
A SORTOK KIRÁLYNŐJE ÓZDON – Az ózdi atlétika és szabadidősport története
Szerkesztette: Vanczák Attila
Az Ózdi Sportszervező Iroda és a Teknőc Futó Klub kiadványa. Ózd 2013.
Felelős kiadó: Kormos József elnök (Teknőc Futó Club).
FARKASLYUK 1914 – 2014 Afarkaslyuki szénbányászat 100 évéről / 7. fejezet: Farkaslyuk sportélete /
Főszerkesztő: Fürjes Judit
Felelős kiadó: Farkaslyuk Község Önkormányzata
FALU – MUNKA – EMBER TANULMÁNYOK A BARKÓSÁGRÓL STUDIA BARKONUM II, - 2014 A tanulmánykötet fejezete: „Életben távol – lélekben Ózdon”
Szerkesztette: Alabán Péter
Felelős kiadó: Telky János egyesületi elnök (ÚÓKE)
VIDÉK – TÁRSADALOM – TÖRTÉNET TANULMÁNYOK A BARKÓSÁGRÓL STUDIA BARKONUM IV. – 2016 A tanulmánykötet fejezete: „Szentsimon sportja 1924 – 2015)
Szerkesztette: Alabán Péter
Felelős kiadó: Németh Gyula polgármester (Borsodszentgyörgy)
SPORTALMANACH - 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015.
Szerkesztő – lektor: Vanczák Attila
Kiadó: Ózd Város Polgármesteri Hivatal Oktatási-, Művelődési- és Sportosztálya, Ózdi
Sportszervező Iroda.
Kéziratban lévő munkái:
„Egy sikeres esztendő” –1972 aváros és az Ózdi Kohász SE sportéletében.
Az ózdi vasgyár rövid krónikája.
Sportpályák – tornacsarnokok.
Ózd úszósportja 1905 – 1985.
Rimai Olimpia Ózdon, 1941 szeptember 6-7.
Arcképcsarnok – életrajzok az ózdi sportélet nagyjairól.
Üzemi bajnokságtól a Szuperligáig. Az ózdi női teke története.
„Gyermekkori élménytől a Móra Ferenc díjig” - id. Vass Tibor helytörténész munkássága.
Az ózdi Gyári fürdő és uszoda története.
Múltunk – jelenünk krónikája. Ózd 1272 – 2014.
Az ózdi birkózás története.
„A kaucsuklabda bűvöletében” – Az ózdi asztalitenisz története.
Az Ózdi Tűzállóanyaggyár története.
„Ózdi szikrák az olimpiai lángban” – Ózdi kötődésű sportemberek a nyári olimpiai játékokon.
Ózd és vidéke szénbányászata.
Fejezetek Bánszállás-bányatelep történetéből.
Szentsimon sportja 1924 – 2015.
„Szép volt lányok!!” Az ózdi női kézilabdázás története.
Előadásai:
„Rimai Olimpia Ózdon, 1941 szeptember 6-7.”– A Magyar Olimpiai Akadémia 40.
Vándorközgyűlése Ózdon, 2003 június 20.
„Ózdi szikrák az olimpiai lángban. Ózdi kötődésű sportolók a nyári olimpiai játékokon.” –
„Hely ahol élünk” ÓMI előadássorozat. Ózd 2013 április 29.
„Ózd sporttörténete 1909 –2013”– „Hely ahol élünk” ÓMI előadássorozat. Ózd, 2013
november 25.
„Velence legendái” – Szociális célú város rehabilitációs programsorozat. Ózd, 2014.
szeptember 19.
„Szentsimon sportélete a XX. században.” – III. Barkóság Konferencia. Ózd-Szentsimon,
2014 szeptember 26.
„Az Ózdi Tűzállóanyaggyár története” – V. Barkóság konferencia. Ózd-Uraj, 2016 október 8.
„Az Ózdi Tűzállóanyaggyár története” – „Hely ahol élünk” ÓMI előadássorozat. Ózd, 2017
február 27.
„Id. Vass Tibor emlékezete.” – „Hely ahol élünk” ÓMI előadássorozat. Ózd, 2017 szeptember
Kövess bennünket: Facebook oldalunk
Olvasta már?
Címlapon: