Németh Istvánné Komáromy Mária 1955 óta él a Borsod megyében található Járdánházán. 40 éven keresztül az arlói általános iskolában tanított. Hosszú ideje a gyöngyfűzés profi művelője és oktatója.
Minőségi munkái Magyarország mellett már nyugati országokba is eljutottak. Véleménye szerint a gyöngyfűzés időigényes, aprólékos, precizitást, nagy türelmet igénylő alkotómunka.
Mária már gyermekkorában eldöntötte, hogy tanító lesz, valószínű az elsős tanítónéni, Lux Kálmánné személyisége volt ebben a meghatározó. 1977 - ben végzett a sárospataki Comenius Tanítóképző Főiskolán, s 2013. októberéig, nyugdíjazásáig az arlói oktatási intézmény pedagógusaként tevékenykedett. Fia hivatásos katona, lánya pedig szintén tanító. Három unoka nagymamája. A pályafutása alatt nagyon sok embert ismert meg kollégaként és tanítványként. A 40 évnyi tanítói munkája során eljutott oda, hogy az első tanítványai nagyszülőkké váltak és így gyermekeiket és unokájukat is taníthatta. Az évek során megismerhette, alkalmazhatta és megtapasztalhatta a tanítói módszerek sokaságát, hogy minden gyermek más - más személyiség, más módszerekkel tanítható és másképpen kell megtalálni a hozzájuk vezető utat. Nagyon sok kollégával dolgozhatott együtt, akikkel mindig, sokukkal a mai napig jó kapcsolatot ápol.
" beleszerettem az ékszerkészítésbe... "
- 15 éve kezdtem el gyöngyfűzéssel foglalkozni. Az egyik kolléganőm kérésére eleinte szakkör keretein belül kézműveskedtünk ( kosárfonás, üvegfestés, origami ) . Itt szerettem meg magát a gyöngyfűzést. Először virágokat, később állatokat, egyszerűbb ékszereket készítettem. Ezután részt vettem egy tanfolyamon - népi mesterségek - , ahol beleszerettem az ékszerkészítésbe. A gyöngyfűzés időigényes, aprólékos, precizitást, nagy türelmet igénylő alkotómunka. Hiszen egy - egy munkadarab akár több napig is készül.
Nem vagyok művész, csupán nagyon szeretem ezt csinálni. A gyerekekkel technika órán is gyöngyöztünk, szép ajándékokat készítettek anyák napjára, illetve egyéb alkalmakra. Egyre inkább szenvedélyemmé vált a gyöngyfűzés, egyre komolyabb és bonyolultabb ékszereket kezdtem el készíteni. Emellett még csinálok karácsonyi díszeket, dekorációkat, gyöngyös tojást, sőt már egyszer egy kerékpárt is fűztem külön kérésre. Megismerték az emberek a munkáimat és elkezdték vásárolni is.
Két éve a budapesti Józsa Judit Galériában is kaphatóak az ékszereim, de több külföldi országba is eljutottak a munkáim ( Németország, Szlovákia, Anglia, Kanada, Olaszország ) Nekem Faragóné Farkas Éva sokat segített abban, hogy megismerjék a gyöngyeimet. Akkor még a Leader egyesületnél volt. Ő vitte el a munkáimat Józsa Judithoz is. Kézműves táborban oktatom a gyöngyfűzést évek óta. Az arlói Suvadás Táborban 8 évig, az ózdi Hunnia Gyermekei Hagyományőrző Táborban az idén kezdtem el. Három alkotásom szerepelt a sajókazai V. Amatőr Alkotóművészek kiállításán, de több kiállításon is szerepeltek már munkáim.
Ilyen az ózdi Civil Házban az Ózdi Alkotók és Befogadók számára rendezett és a Bemutatózd kiállítás a helyi vállalkozók számára, a Városi Könyvtárban a Települések bemutatkozó kiállítása. Budapesten a West End bevásárlóközpontban a Címer Kiállítás, az ózdi első Hétvölgy fesztivál, a Budai Várba pedig a Leader Egyesület segítségével jutottak el a munkáim. Szoktam vásárokba is járni.ö A helyi adventi - és falunapi vásárokon, illetve tavaly nyáron meghívást kaptam az Országos Ikertalálkozóra Ercsibe, ahol előzőleg már megismerhettek engem és a munkáimat az Eötvös napokon és adventi vásárban is.
De készítettem már több népdal kórusnak, illetve néptánc együttesnek is ékszereket - mondta Németh Istvánné.
Józsa Zoltán
Kövess bennünket: Facebook oldalunk
Olvasta már?
- Az Ózdi Rendőrkapitányság befejezte az ügy vizsgálatát...
- Sikerrel lezajlott az I. Kárpát-medencei Önkéntes Tűzoltózenekari Találkozó...
Címlapon: